A nemrég bevezetett játékvezetői videóasszisztens (VAR) egyik feladata annak eldöntése, hogy a támadó csapat szabályosan szerzett-e gólt, nem előzte-e azt meg leshelyzet.
A FIFA szabályalkotó testülete, az IFAB által kiadott szabálykönyv, „Laws of the Game 20/21” így definiálja a leshelyzet alapvető szabályát:
„Offside position
It is not an offence to be in an offside position.
A player is in an offside position if:
- any part of the head, body or feet is in the opponents’ half (excluding the halfway line) and
- any part of the head, body or feet is nearer to the opponents’ goal line than both the ball and the second-last opponent”
Ennek a hivatalos magyar fordítása így hangzik:
„Leshelyzet
Leshelyzetben tartózkodni önmagában nem szabálytalanság.
A játékos leshelyzetben van, ha:
- fejének, testének vagy lábának bármely része az ellenfél térfelén található (kivéve a felezővonalat), és
- fejének, testének vagy lábának bármely része közelebb van az ellenfél kapuvonalához, mint a labda és az utolsó előtti védőjátékos."
Néhány közreadott VAR ábra alapján az a gyanúm támadt, hogy valami hiba van a labdarúgásban a szankcionálható leshelyzetre vonatkozó szabály definíciójában. Megkísérlem ezt az alábbiakban érthetően, átláthatóan kifejteni. (Sajnos, pontosan ide illő ábrát nem találtam.) Tegyük fel, hogy a szélső támadó játékos a kapuvonaltól 2,3 méterre levő labdát beíveli a kapu elé. Ott egy társa úgy várja az átadást, hogy a talajon állva előre dől, hogy majd befejelhesse. A feje a talajtól 160 centiméterre, a fejének a talajra vetített elképzelt FP pozíciója pedig a kapuvonaltól 120 cm távolságra, miközben az utolsó előtti védőjátékos cipőjének orra vagy sarka a saját kapuvonalától 125 cm távolságra van. A fejelni szándékozó játékos a beadást a hálóba továbbítja. Ezekből az adatokból könnyen kiszámolható, hogy a beadás pillanatában a feje az ellenfél kapuvonalától pontosan 2 méter távolságra van, vagyis 75 centiméterrel távolabb, mint az utolsó előtti védőjátékos kritikus pontja. A videóasszisztens megvizsgálja a megállított képet, amelyen nem a fejnek, hanem a fejről a talajra vetített képzelt FP pontnak a távolságát hasonlítja össze a védőjátékos pozíciójával (a döntést magyarázó állóképen látszik is a függőleges vetítést ábrázoló szaggatott vonal), és a fenti definíciónak ellentmondva úgy ítél, hogy a fejelő csatár leshelyzetben volt. A szabálykönyvben található fenti definíció tehát nem szabatos.
Frissítés: Gyakorlati példa történt ellenkező irányú téves megítélésre az angol Premier League egyik mnérkőzésén. A VAR úgy ítélt, hogy az utolsó előtti, a saját kapuja felé hajló védő vállának csúcspontjából a talajra vetített pont azonos távolságra volt a kapuvonaltól, mint az ebből az ívelésből a kapuba találó támadó cipője, tehát a támadó nem volt leshelyzetben. Abszolút téves megítélés, hiszen a hivatalos lesszabály nem említi a "talajra vetített pozíció" kifejezést, csk az elbírálás alapjául szolgáló testrész távolságát a kapuvonaltól, amely, lévén a levegőben futó ferde szakasz, biztosan hosszabb, mint ha a talajszinten mérnénk.