Vajon megfigyelhetők-e meghatározó törvényszerűségek az öt jelenleg legjobb minőségűnek tartott európai labdarúgó-bajnokságnak otthont adó országok válogatott csapatának világbajnoki szereplése kapcsán? Vegyük sorra őket a szereplés befejezésének időrendjében, a légiósok szerepeltetése szempontjából.
- Olaszország: A selejtező fázisban nem sikerült olyan helyezést elérnie, amely jogosította volna a 32-es döntőbe jutásra.
- Németország: A 32-es csoportkörben a csoportjában negyedik, utolsó helyezést ért el, nem sikerült a legjobb 16 közé jutnia.
- Spanyolország: A nyolcaddöntőben tizenegyes-rúgásokkal kikapott az orosz válogatottól.
- Franciaország már bejutott a negyeddöntőbe, Angliának ebben a pillanatban még le kell játszania a nyolcaddöntős mérkőzését.
Nincs vita arról, hogy Európában valóban ennek az öt országnak a legjobb minőségű a bajnoksága, ám az okok nem mindenütt azonosak. Közös vonásuk, hogy az erős szakmai és anyagi vonzerő miatt mind az öt bajnokságra jellemző vonás mindenek előtt nagy számú dél-amerikai, balkáni, skandináv, de akár afrikai légiós foglalkoztatása. Ha azonban azt vesszük sorra, hogy a nemzeti válogatott keretéből milyen arányban játszanak külföldön és otthon, már eltérő a kép.
Olaszország esetében nem beszélhetünk világbajnoki keretről. Az angol válogatott keret tagjai mind az angol bajnokságban játszanak. Spanyol légiósként a kezdő csapatból csak a kapus De Gea és David Silva szerepel külföldön, a keretben négy további légiós van. A német keretben sem található sokkal több (összesen nyolcan), a franciák között azonban kiemelkedően szép számmal akad: a 23 kerettag közül 16 nem a francia bajnokságban játszik! Érdekes még a sikeresen szereplő, de az öt top bajnokságba egyelőre még be nem sorolt belga válogattott: az ő 23 kerettagjukból csak 2 kiegészítő játékos játszik a belga bajnokságban! És ha már megnéztük a belgákat: a jelenleg a legjobb tizenhatig jutott svájci csapatban 20 játszik külföldön, a svéd keretnek azonban mind a 23 tagja idegenlégiós!
Levonhatunk-e a fentiekből valamiféle általános érvényű következtetést? A számokról tudjuk, hogy makacs dolgok, ezúttal azonban (egyelőre) nem teljes mértékben igazítanak el, célszerű megvárni legalább azt, hogy kialakuljon a legjobb 8 mezőnye.
Frissítés: A továbbjutott nyolc csapatot vizsgálva a számok valamit azért mutatnak: a kiesett német és spanyol csapatban a 46 kerettag között 14 légióst találunk (32,8%), a továbbjutott francia, svéd és belga csapatban viszont a 69-ből 60-at (87,2%). Anglia a kakukktojás: noha továbbjutott, abszolút nem illik bele a prekoncepcióba!