Ennek a bejegyzésnek az aktualitásához kétség sem férhet, hiszen megjelenése dátumából látható, hogy a magyarországi országgyűlési képviselő-választások napján jelenik meg. Ugyanakkor egyáltalán nem politikai, hanem csak egy szóhasználati kérdést jár körül. Hallgassunk bele két átlagpolgár beszélgetésébe:
- A hét végén lesz a választás. Elmész?
- Hát persze. Mindenkinek szavaznia kell.
Akkor most megpróbálom mérvadó források állásfoglalását mellőzve felidézni, mit értek én a tanultak és a formális logika alapján szavazás, és mit választás alatt. A példákat egy közérthető területről, a labdarúgásból veszem.
Szavazás: Adva van egyetlen objektum, és az esemény kezdeményezője annak az egyetlen objektumnak egyetlen jellemzője alapján kér véleményt az eseményben részt vevőktől. Példa: "Kérem, értékelje 1-től 5-ig Gipsz Jakab befejező csatárnak a Berzenybürgözd elleni legutóbbi mérkőzésen nyújtott fejjátékát."
Választás: Adva van bizonyos számú objektum, és az esemény kezdeményezője arra kéri a résztvevőket, hogy a rájuk tett összbenyomás alapján nevezzék meg közülük a szerintük legjobbat. Példa: "Kit jelölne Ön a hétvégi, Csollánymocsolád elleni mérkőzésen befejező csatárnak: Pupák Vendelt, Gipsz Jakabot, vagy Harcsár Henriettát?"
A különbség, azt gondolom, eléggé egyértelműnek tűnik. Ehhez képest az adott eseménnyel foglalkozó mindkét hatályos törvény (a választásról, illetve a választási eljárásról szóló) felváltva használja a két szót az egyetlen fogalom jelölésére. Különösebben nem lepődöm meg, hiszen az utóbbi időben fokozottan bizonytalanodik el egyes, korábban adott jelentéssel bíró szavak használata, első sorban a politika és a média "jótékony" hatására. Csak kiragadott példákat említve: pályázat, versenyképesség, rezsicsökkentés, zsebszerződés, kettős állampolgárság.
Tudom, hogy a hasonló füstölgésnek semmi kézzel fogható hatása nincs és nem is lehet. Azért is került csupán ide, a blogba. Azért azonban, hogy a végkicsengés mégis pozitív legyen, rögzítsük a tényt: a népszavazás néven ismert esemény esetén valóban szavazás történik. Akárhány kérdés szerepel is technikailag összevonva egyetlen szavazólapon, mindegyik esetében az "Egyetért-e Ön azzal..." kezdetű kérdésre egy két elemű (igen, nem) skála valamelyik elemének megjelölésével kell válaszolni.