Történetesen egy Magyarországon forgalmazott, magyar terméket tartalmazó, magyar gyártású mustáros flakonon láttam meg (bármely más, hasonló szavatossági határnappal jelölt terméken szerepelhetett volna) egy utólagosan rá rögzített címkét, amelyen egy pontmátrixos nyomtató lenyomata látszott, ilyen tartalommal: 07/01/2014. Ez a tíz karakter nagy valószínűséggel a kockázatmentes fogyaszthatóság határnapját jelölte. És elindult a fejtörés.
Ha a dátum az amerikai szabványt követi, akkor ez jövő év, július első napja. Ha a német (brit, orosz) szabványt, akkor január hetedik napja. Emlékszem halványan egy javaslatra, amelynek az volt a lényege, hogy az Európai Unió területén gyártott (és forgalmazott) megfelelő termékeken a szavatossági határnapot a magyar szabvánnyal azonos módon, vagyis év, hónap, nap sorrendben tüntessék fel. Ha ez megvalósulna, az kettős előnnyel járna:
- egyrészt a most tíz karaktert igénylő adat hossza nyolc karakterre csökkenhetne, hiszen semmi nem zárná ki, hogy folytatólagosan egybeírják a három részadatot;
- másrészt az ebben a formátumban szereplő dátum alapján minden terméket egyetlen művelettel dátum szerint növekvő vagy csökkenő listába lehetne rendezni.
Mivel a javaslat egyszerű és logikus, nagyon meglepődnék, ha a bonyolult és illogikus eljárásokat preferáló Európai Unióban bármikor zöld utat kapna.