A kapusra vonatkozó alapvető megkülönböztetés a csapat többi játékosához képest (kizárólag az elemzés szempontjából):
A kapus nem követ el szabálytalanságot, ha saját büntetőterületén belül szándékosan kézzel érinti a labdát; ha azonban a labdát utoljára játékostársa játszotta meg szándékos hazaadással, akkor tilos kézzel érintenie – kiivéve, ha a szándékos hazaadás fejjel vagy testtel történik
Számos kétely merülhet fel.
- Előfordulhat olyan eset, amikor nehezen eldönthető, hogy egy labdát vajon hazaadási szándékkal játszottak-e meg. Tételezzük fel például, hogy a labda megjátszásának pillanatában három játékos – a „hazaadó“ játékos, mögötte egy csapattársa, majd utóbbi mögött a saját kapusuk – egyvonalban áll, és a „hazaadó“ játékos ebben a vonalban indítja el a labdát. Csapattársa azonban ellép a labda vonalából, átengedve azt a kapusnak, aki kézzel megfogja a labdát. Egyértelműen megállapítható-e, hogy mi volt a „hazaadó“ játékos szándéka?
- A védőjátékos lábbal vezeti saját kapuja felé a labdát, majd – hogy a kapus ne szegje meg a hazaadási szabályt – a büntetőterület vonalánál lábbal felemeli a labdát fejmagasságba, és hazafejeli, vagy lefekszik, és úgy gurítja fejjel haza a labdát. Aligha tekinthető ez az utóbbi megoldása sportszerűtlennek, vagy az ellenfél megalázási szándékának; legfeljebb az ostoba szabály kigúnyolásának.
- Büntethető-e szándékos hazaadás után a labdát kézzel megjátszó kapus, ha a hazaadás combbal történt? Ha felső lábszárral? Ha térddel? Hol a határpont? A probléma analóg a „szándékos kezezés“ kérdésével.
Időszakonként eltérő szabályozások különböző korlátozásokkal igyekeznek megakadályozni, hogy a kapus a játékot késleltesse (kézben tartás időtartama, labdával a kézben megtehető lépések száma, pattogtatás, kézzel-lábbal-kézzel-lábbal való érintés, stb.)
Észrevétel:
Ha a játékvezető úgy véli, hogy a kapus (vagy esetleg egy mezőnyjátékos) szándékosan késlelteti a játékot, miközben a labda játékon kívül van, akkor elegendő csupán a játékvezető saját megítélése annak eldöntésére, hogy a késleltető magatartás szabályellenes-e.
Ugyanakkor semmi nem gátolja, hogy miközben a labda játékban van, a védők (bevonva a labdát kézzel nem érintő kapust is) akár az egész mérkőzést egymás között végigadogassák. Szerintem, ha egyszer megengedték, hogy a kapus a saját büntetőterületén belül kézzel is megjátszhassa a labdát, akkor erre felesleges bonyolult korlátozásokat szabni.
Sajátságos eltérés néhány más csapatsporttal szemben, hogy a labdarúgó kapus minden különösebb bejelentés nélkül, bármikor bekapcsolódhat a mezőnyjátékba, akár büntetőt végezhet el, támadást fejezhet be, majd ismét minden bejelentés nélkül kapusként folytathatja a játékot. Az eltérés oka, hogy a labdarúgásban nincsen folyamatos oda-vissza játékoscsere.