A kibontakozóban, de talán már kifejlődőben levő kultúrharcnak szinte naponta kerülnek napvilágra új és még újabb ütközetei. Természetesen arra korlátozódik a két oldal csatája, hogy a másik által közzé tett állításokat tagadja, cáfolja, kinevesse, plusz a saját állításait támogassa, megerősítse, újabb példákkal támassza alá. Ez egyetlen szóval is kifejezhető: a csatájuk egyértelműen tartalmi. Azok is csupán a tartalmi kérdésekre összpontosítanak, akiknek képzése, végzettsége lehetővé tenné, hogy ezeknek a tisztán politikai szövegeknek egyéb jellemzőit is nagyító alá tegyék. Nem teszik meg.
Ezért amatőrként, laikusként első közelítésben megpróbálom felsorolni, hogy a hasonló szövegek olvasásakor mire érdemes figyelni, vagy másképp megfogalmazva: miféle jellemzők határozzák meg egy szöveg minőségét, a tartalom iránt nem túlságosan elfogult olvasó által való fogadtatás pozitív vagy negatív voltát. Próbáljuk meg, csak listaszerűen:
- a mondandó és a terjedelem aránya
- stílus
- felépítés, ív, konstrukció
- struktúra
- logika
- nyelvhasználat, helyesírás, magyarosság
- idegen eredetű szavak megfelelő használata
Fontos szempontok lehetnének ezek, ha valaki komolyan venné a vizsgálatukat. De lebeszélném, hogy megtegye: az itt felsorolt és esetleges további szempontok alapján mindkét oldal szövegalkotásának minősége szerintem a minimálisan élvezhető szintet sem éri el. Ráadásul a trendek a további romlás irányába mutatnak. Úgy hogy olvasgassátok szépen ezeket a műveket, alkossatok ítéleteket. Én mosolygok csak.