HTML

Satyrblog

Eredeti célom többek között amatőr alkotók szépirodalmi jellegű szövegeinek közreadása volt, ezek azonban egy bizonyos idő után az azóta megszűnt Faragóműhely nevű blogomba kerültek. Szerepelnek továbbá bevált kedvteléseim (labdarúgás, matematika, zene, nyelvek,...) köréből származó, remélhetően vitát is kiváltó bejegyzések, rövid aktuálpolitikai észrevételek. Ha úgy gondolod, hogy egy saját bejegyzésed jól illeszkedhet a blog jellemzőihez, a látogatók ízléséhez, küldd el a következő címre: miklos.varkonyi@gmail.com

Címkék

ady (1) ajovoemlekei (1) akadémia (1) alak art (1) állami támogatás (1) állatok (1) angol (15) átirat (1) ballada (1) britten (6) dalszöveg (15) divat (1) e.a.poe (1) életrajz (1) erotika (1) Európai Unió (1) felekezet (1) félrefordítás (1) felsőoktatás (1) finanszírozás (1) francia (1) frank zappa (1) futball (7) gól (1) győzelmi harsonák (1) hatod (1) hozzászólások (1) humor (24) ihlet (1) ingyenes (?) köznevelés (1) interjú (1) inverz (4) irónia (2) iskolakezdés (1) játékvezetés (3) jeszenyin (1) József Attila (1) kästner (1) képviselő (1) kipling (1) kivonat (1) klímakatasztrófa (1) könyvnap (1) kooperáció (9) környezet (1) koronavírus (3) korszerű tanszerek (1) Kozmosz (1) központozás (1) kritika (1) kultúra (6) leshelyzet (1) limerick (1) link (1) logika (1) madarak (1) magánkiadás (1) matek (1) matematika (1) mentőakciók (1) műbírálat (4) műfordítás (29) musical (1) német (3) népfelkelés (1) női BL (1) nyelvtan (1) nyereség (1) nyitási propaganda (1) orosz (1) ötvenhatos villamos (1) óvatosság (1) párbeszéd (1) philip sidney (1) poet (1) póker (1) politika (25) próza (1) radikalizmus (1) rejtvény (1) rezsidolgok (1) robert frost (1) ross satyr (18) sorozat (1) spanyol futball (1) sport (1) suzanne vega (2) szabálykönyv (1) szatíra (21) színház (1) szóhasználat (1) szonett (5) szonettkoszorú (1) szövegalkotás (1) szövegminőség (1) tankötelezettség (1) tanulmány (23) televízió (1) tender (1) tennyson (1) tesztelés (1) UEFA (1) újév (1) ujjgyakorlatok (12) üres struktúra (1) választás (5) vallás (1) valószínűségszámítás (1) VAR (1) vegyes rímképlet (1) vers (36) versenykiírás (1) videóasszisztens (1) videóklip (1) vita (6) western (1) xilofongyár (12) zene (9) zöldségek (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Lobra: Most 2022. március elseje van, 19:00 óra, és a megfelelő kijelző azt mutatja, hogy ezt a bejegyzés... (2022.03.01. 19:02) A Duna-kanyar gyöngyszeme
  • Lobra: A tény, hogy a közel kétezer megnyitás következtében rettentő sok, több mint 80 észrevétel özönlöt... (2022.02.09. 02:17) Néhány szubjektív mondat a vagyonokról
  • Lobra: A rezsiköltség-megtakarításokat végső soron a fogyasztónak kell megfizetnie például azért, mert a ... (2022.02.06. 12:47) Rezsigazdálkodás - korábban és jelenleg
  • Lobra: Köztudott, hogy az ez évi férfi labdarúgó Európa-bajnoki döntő meccseinek egyik helyszíne Budapest... (2021.04.08. 19:59) Reszkess, koronavírus!
  • Ross Satyr: Az EU az egyes tagországokra bízza a döntést, vagyis elkerülhetetlen egy sokoldalú egyeztetés, ame... (2019.04.30. 11:59) Óraátállítás

Linkblog

Verstani elnevezések

2018.07.03. 13:45 Lobra

A Dokk.hu portálra való belépésem alkalmával, amikor az első versemet beküldtem, lehetőséget kaptam egy rövid bemutatkozásra. Nem éltem vissza vele, mindössze ennyit írtam: „A múlt ásatag kövületeként a verseimet ritmussal, rímmel, lineáris történéssel, esetenként humorral, csattanóval rontom el. Másoktól is az ilyeneket kedvelem.” Noha az eltelt hét év alatt lett volna módom megváltoztatni, máig is ugyanígy áll ott ez a két mondat.

ludtoll.jpgEzt követően terjedelmes elméleti vitákat folytattam többekkel is a kötött és az úgynevezett „szabad” versek szerepéről, létjogosultságáról, jellemzőiről. Megpróbáltam analógiákat keresni, természetesen sarkítva a kérdést, például az alábbi módon: „Az országos összetett tornász bajnokságon bemutatott nekifutásból hasra esést nem nevezik szabad dupla szaltónak. Az akácméz pH-értékének mérési módszerét szabályozó agrárminiszteri rendeletet nem nevezik szabad novellának. Amikor Pampulák Vendelke hatodik bés tanuló megszerkeszti egy R sugarú körnek egy külső P ponton átmenő érintőit, azt nem nevezik szabad csendéletnek.” Ebben az utóbbi idézetben arra próbáltam utalni, hogy a „szabad” jelző használatának nem volna szabad felmentést adnia egy adott terület egyezményesen elfogadott szakmai szabályainak betartása alól.

Lépjünk tovább, maradva továbbra is a „szabad” jelzőnél. Amikor egy költő úgy dönt, hogy megír egy verset, az égadta világon senki nem kényszeríti arra, hogy az a vers kötött legyen: szabad akaratából határoz így (kivétel, ha egy idegen nyelvű kötött formájú verset fordít a saját nyelvére). Vagyis a „szabad” jelzőnek logikailag nem volna szabad elégségesnek lennie a kétféle versforma megkülönböztetésére.

Most pedig nyissunk egy kissé: ha már a zárójelben megemlíttetett az idegen nyelv, vizsgáljuk meg a kérdéses jelző idegen nyelvű megfelelőit. A latin nyelvekben kevésbé vagyok jártas, korlátozzuk a vizsgálatot az angol és a német nyelvre. A „free” illetve „frei” jelzőt leggyakrabban három esetben használják:

  • magának a szabad állapotnak a kifejezésére;
  • az ingyenesség, díjmentesség kifejezésére;
  • „free of” ill. „frei von” szerkezetben valamitől való mentesség kifejezésére.

Esetünkre alighanem az utolsó vonatkozhat: a nem kötött versek mentesek a rímektől, továbbá nagyon gyakran a kifejezett ritmustól, amely lehetne időmérték is. Tegyünk egy kis kitérőt. A konzervatív, kötött versformák közül számosan kaptak saját nevet: szonett, ballada, limerick, rondó, epigramma, … hosszú a sor. Egyik megnevezésben sem szerepel a „vers” szó, hiszen a dolog magától értetődik. Éppen csak az az egyetlen formai verzió tartalmazza ezt a szót, amely kifejezetten, szándékosan, szinte programszerűen nélkülöz számos formai elemet…

Rendben, feltártuk egy bizonyos szempontból a fennálló helyzetet. Ez sem kevés, de nem tartalmaz megoldást. Nem is tartalmazhat, mert a „szabad vers” elnevezés ebben a különírt, de az egybeírt „szabadvers” formájában is régóta polgárjogot kapott, többé-kevésbé tudni lehet, mit kell érteni alatta. Számomra ugyan bezavar kissé a szintén használatos „prózavers” és „verspróza” szó is, mert – bár tudni vélem, hogy az összetett szavak jellegét az utótag dönti el – nem látok érvényes definitív megkülönböztetést a három között. Akárhogy is, elmulasztottuk azt a kedvező pillanatot, amikor az avantgárd verseknek erre a válfajára meg lehetett volna alkotni akár egy addig nem létezett tetszőleges, nemzetközi szinten is jól használható szót, például: … nincs ötletem, de sajnos amúgy is mindegy.

7 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ross-satyr.blog.hu/api/trackback/id/tr2414090839

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2018.07.04. 14:55:27

A szabadvers megszabadítja a verset mindazoktól a kötöttségektől, amik a verset verssé teszik. :)

Lobra · http://ross-satyr.blog.hu 2018.07.14. 00:31:59

@Frady Endre: Meg bizony. És számos esetben elfedi a szerző totális alkalmatlanságát a versalkotó eszközök használatára.

Gillian B. Face 2018.08.20. 11:27:07

Szia Miklós, Szia Endre!

Nagyon szellemes bemutatkozás, csattanóval, humorral a végén.
Ahogyan én látom (az úgy is van)!:-)

Vajon, tudod-e ki vagyok?

Lobra · http://ross-satyr.blog.hu 2018.08.20. 12:27:12

@Gillian B. Face: Szia, Gillian. Első nekirugaszkodásra még annyit sem tudok segítség nélkül, hogy a neved férfi- vagy női név-e (inkább az utóbbira tippelnék), de meggyőződésem, hogy idővel lehull a rejtély leplének álarcát elfedő spanyolfal fátyla.

Gillian B. Face 2018.08.20. 12:45:48

@Lobra: Szia, Lobra!

Ha Te nem tudtad hirtelen férfi vagyok-e vagy nő, akkor én mit szóljak? :-)
Nőre gyanakszom.
Az igen, az leszokott. :-)

Lobra · http://ross-satyr.blog.hu 2018.08.21. 10:40:38

Egy kérdés, amely vagy közelebb visz a megfejtéshez, vagy sem: a képen látható gyönyörűséges versenyparipa milyen módon kapcsolódik?
süti beállítások módosítása